Egy letűnt világba kalauzol az ózdi múzeum egyedülálló gyűjteménye
A részletes kohászati kiállítás, a gazdag néprajzi gyűjtemény és az egyedi géppark rávilágít, milyen lehetett az emberek élete az iparosodást ma már elfeledett korszakában.
Ezek a tárgyak kézzelfoghatóvá teszik a múltat: szinte érezni azok izzadságszagát, akik a kemencénél fáradoztak. Képet kaphatunk ugyanakkor a munkások ruházatáról és az általuk használt eszközökről is.
A nagy elővigyázatosságot és nehéz fizikai munkát igénylő XIX. századi bányászat technikai adottságait tükrözi a kialakított bányarészlet, amelyet egykor az ipar által foglalkoztatott ácsok készítettek a bemutatás céljából.
A múzeumban található makettek és diorámák, amelyek különféle munkafolyamatokat jelenítenek meg, egytől egyig az akkori gyári munkások keze munkái, az országban is egyedülálló gyűjteményt alkotva.
Külön érdekesség, hogy a közlekedésbe később érkezett meg az iparosodás kora: 1872-ig a gyár nem kapcsolódott az országos vasúti hálózathoz, ezért mindennemű szállítás lovasszekérrel történt.
Az akkori állapotot érzékeltető makettek segítségével követhető végig a vasúti szállítás fejlődése, a működőképes mozdonymodelltől a fogaskerekű-vasút terepasztalon kialakított rekonstrukciójáig.
A munkáséletmód kiállítás pedig az egykor virágzó ipari társadalom különböző rétegeinek lakás- és életkörülményeit, munkakörnyezetét, privát és közösségi szféráját mutatja be.
Ózdon 1971-ben hozták létre a Gyártörténeti bemutatót, amely a nagy múltú vasgyártás történetét volt hivatott megjeleníteni. A szorgos gyűjtőmunkának köszönhetően a gyűjtemény fokozatosan bővült a munkások életkörülményeit bemutató tárgyakkal és a város kultúrtörténeti emlékeivel.
A gyűjteményeken felül időszaki kiállítások, múzeumpedagógiai foglalkozások, zenei és történelmi klubok is várják a látogatókat.
Még több érdekesség Ózd kapcsán itt!